Стиль бароко в архітектурі

Стиль бароко в архітектурі

Історія і причини виникнення бароко

В XVI столітті втрачається чільне могутність католицького духовенства. Ними використовуються всі можливості для відновлення втраченого в світському суспільстві панування. Зародився в Італії Бароко безпосередній послідовник стилю ренесанс, і став тим інструментом, який повинен був повернути колишню міць і владу.

Вперше обриси нового стилю проявилися в кінці XVI століття. Вистачило кілька десятиліть, щоб панування архітектури Бароко поширилося по Європі. Ближче до кінця XVI століття до половини XVIII століття Франція, Іспанія, Англія і Голландія наділили бароко індивідуальними національними особливостями. Майстри тієї епохи з особливим завзяттям втілювали геніальні ідеї в видатних спорудах. В Іспанії архітекури бароко знаходила відображення на фасаді будівлі і внутрішньому оформленні. Франція робила акцент на поєднанні двох стилів: в оформленні фасадної частини присутні класичні риси, а внутрішнє оздоблення грунтувалося на стилі бароко. В архітектурі Англії новий стиль виступає певним доповненням до класицизму. Засновником нового стилю вважають Мікеланджело.

стиль бароко в архітектурі фото

Особливі риси стилю

В перекладі з італійського слово «бароко» означає «дивний» і «химерний». Тут, дуже точно збіглося визначення з якісною характеристикою стилю. Оскільки тяжіння бароко до ефектним пишним формам, парадної урочистості та величності перетинається з інтересом до природних явищ і середовищі, що оточує людину.
Ілюзія панування католицької церкви створювалася не тільки пишністю і монументальністю, а й надлишком позолоти і химерною, хитромудрої ліпниною. Велика кількість візерунків вражає своєю королівською розкішшю. При оформленні зовнішнього вигляду будівель часто використовуються масштабні колонади, пілястри і колони. Велика кількість скульптурних композицій на фасаді і внутрішньому інтер'єрі. Куполи церков стають складної багатоярусної форми.

бароко в архітектурі

В бароко знайшли застосування театральні прийоми: світло, масштабні ефекти. Інтер'єр, за рахунок коригування реальності, також здається набагато більше своїх справжніх розмірів.
Відомий майстер бароко Л. Берніні, використовуючи оптичні прийоми, домагався візуального збільшення розмірів зводяться церков і соборів.

Переважаючі кольори в тонуванні стін : пастельні, рожеві, білі. Часто зустрічається поєднання блакитного з жовтими і білими квітами, а також золотого з білим кольором.

стиль бароко в архітектурі фото 1стиль бароко в архітектурі фото 2

Матеріали в архітектурі бароко

Помпезність стилю передбачає використання дорогих матеріалів. Золото, натуральний камінь, бронза, кришталь використовуються в архітектуреном стилі бароко. Перейнята з стилю ренесанс техніка будівництва передбачає застосування каменю, мармуру, оштукатурювання поверхонь. Архітектурні композиції виготовляються з тих же матеріалів.

обробка вікон в стилі бароко

Декоративне оздоблення

Декоративне оздоблення характеризується поєднанням різноманітних персонажів різного часу і релігій. Декором були герої міфологічних і біблійних переказів, фігури - алегорії. Одним з багатьох елементів архітектурного оздоблення фасадів є маскарон - маски в формі людського обличчя і голови тварин анфас. Характер їх вельми багатогранний: комічний, нейтральний, романтичний, страхітливий. Маскарон встановлювався на помітної частини фасаду. Найчастіше над вхідними дверима, аркою, вікнами. На камені, що знаходиться посередині над ними - замковому камені. Майстри відливали їх з гіпсу або робили з каменю. Часто маськарони підбиралися по темі споруди, на якому вони встановлювалися. Так, на будівлі театру розташовувалися маски будь-яких персонажів дійства, на будівлі галереї кріпилися маски богів, пов'язаних зі знаннями. На будівлі суду самими універсальними були маски сатирів, левів і богині правосуддя. Церкви прикрашали масками, які несуть сенс чесноти і гріхів. Символом перемоги церкви над смертним гріхом була потворна голова, задавлена ​​брилою, а головки ангелів або красиві жіночі та дитячі голови - уособлення святості і боголюбства.

декоративне оздоблення

Одним із прийомів обробки фасадів, які прагнули підкреслити урочистість і химерність споруди, служила установка каріатид і атлантів. Вони призначалися для підтримки зводу даху і балюстради.

декоративне оздоблення фото 1

Каріатиди - це архітектурний елемент, народжений в Греції, який знайшов відображення в стилі бароко. Статуї жінок, одягнених в туніку, замінили пілястри і колони.

Теламона (атланти) - чоловічі скульптури, їх також використовували замість колон, вони служили вертикальною опорою для балочного перекриття, несли в собі повчальний і поріцательний сенс. Вони несли не тільки декоративні функції, а давали можливість висловити свободу художнього смаку і імпровізації.

В єдиної архітектурної композиції були сусідами скульптури Мадонни і Афродіти. Незважаючи на невдоволення церкви, язичницькі боги і католицькі святі мирно розташовувалися зі статуєю власника будівлі. Архітектори проектів виділяли таким рішенням нереальність того, що відбувається. Декор всіляко намагалися збільшити і надати йому монументальність. Застосовувалася орнаментная ліплення, всілякі містичні символи, волюти і знаки.

Архітектурні прийоми

Для стилю бароко характерні прийоми раскреповки в середині фасаду, при цьому частина стіни висувається або навпаки засувається з усіма елементами. Метою такого архітектурного рішення було виключення плоского вигляду фасаду, і надання додаткової виразності композиції споруди.

Фронтони, що характеризують стиль бароко, в основному лучкові, що нагадують, натягнутий лук або напівкруглі з прийомом раскреповки.

В архітектурі палаців і резиденцій застосовуються опукло-увігнуті лінії фасадів, всілякі вежі, еркери, балкони, використання овалів, кіл, а також помітно особливе членування фасаду.

фасад в стилі бароко

В обробці віконних прорізів використовувалися лиштви з багатою обробкою, обов'язкову присутність великого замкового каменю з маскароном над вікном. Форми віконних прорізів: овальні, французькі, півсфера, велике прямокутне, арочне.

фасад в стилі бароко фото

Дверні прорізи оформлялися арками з колонами або каріатидами, атлантами.

дверні прорізи в стилі бароко фото

Деталі стилю бароко в архітектурі

Багато багатства і розкоші, гігантські розміри, велика кількість різноманітних деталей - цим визначалося внутрішнє оздоблення в бароко. Золотому оброблялися все, що можна було прикрасити в інтер'єрі та екстер'єрі.

Деталі стилю бароко

Стелі зі справжніми картинами і фресками. Велика кількість дзеркал в багатих позолочених рамах, з ліпниною і скульптурами. Меблі оббивалася дорогою тканиною. Шафи гігантських розмірів з чорного дерева.
В оздобленні стін застосовувалися дерев'яні різьблені панелі зі вставленими в них картинами. Пол був відображенням стелі, він оформлявся мармуром і майоліковими плитами. На дверях розміщувалося панно - справжній витвір мистецтва.

Ще будівлі в стилі бароко фото:

стиль бароко фото

Стиль бароко в архітектурі фото:

бароко в екстер'єрі

бароко в екстер'єрі фото

бароко в екстер'єрі фото 1

бароко в екстер'єрі фото 2

бароко в екстер'єрі фото 3

Бароко в архітектурі вражає своїми контрастами, переходом від однієї крайності в іншу, часом недоречним гігантизм і монументальністю. Прихильники строгих ліній і форм довго не визнавали право на його існування, пов'язували бароко з відсутністю смаку і ознакою вульгарності. Однак час розставив все по своїх місцях.

Лого
1